Jak znaleźć czas na biznes online? (nawet jak masz małe dziecko i etat)

Jeżeli czytasz ten artykuł, to na pewno zadawałaś sobie tytułowe pytanie wiele razy. Znalezienie czasu na prowadzenie własnej firmy, mając dzieci i również inne obowiązki, jest nie lada wyzwaniem. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że jest to możliwe. Jesteś ciekawa, jak znaleźć czas na biznes online? Niżej postaram się odpowiedzieć na to pytanie – zapraszam do lektury.

 

Moja historia – jak rozwijać biznes w domu, będąc mamą i pracując na etacie?

Skąd w ogóle pojawił się pomysł na taki temat? Kobiecy biznes online jest na fali, co szczególnie widać w ostatnich latach. Na prowadzenie własnej firmy decyduje się wiele przedsiębiorczych kobiet, które jednocześnie mają pracę etatową i/lub wychowują małe dzieci. Osobiście znam bardzo dobrze obie sytuacje. Zaczynałam bowiem budować swój biznes online „po godzinach”, jednocześnie będąc na etacie. Później na świecie pojawił się Staś, po nim Kazio, a ja musiałam nauczyć się pracować z małymi dziećmi w domu.

Od razu zaznaczę, mając porównanie, że zdecydowanie większą elastyczność miałam, zanim zostałam mamą. Mimo tego, iż dysponowałam podobną ilością czasu, to będąc na etacie, mogłam rozwijać swój biznes i pracować jednym ciągiem. Przy dzieciach nie było już tak łatwo. Raczej działałam w krótszych odcinkach czasowych, aby sukcesywnie realizować swój pomysł na rozwój firmy.

W tym momencie jestem już na tym etapie, kiedy dzieci są starsze, a ja mogę spokojnie prowadzić biznes w domu. Doskonale pamiętam jednak, jak rozkręcałam swoją działalność razem z nimi.

Jeżeli masz aktualnie podobną sytuację, to gorąco zachęcam Cię do odsłuchania odcinka podcastu, w którym przeprowadziłam inspirującą rozmowę z Mariolą Olkowicz. Poruszałyśmy tam tematy związane właśnie z rozwijaniem biznesu online w domu, razem z małymi dziećmi na pokładzie. Serdecznie Cię zapraszam do odsłuchania!

 

Zalety własnego biznesu online

Jak wspomniałam wcześniej, wygospodarowanie czasu na rozwój biznesu, szczególnie mając inne zobowiązania, może nie być proste. Jednak nie oznacza to, że jest niemożliwe. Wystarczy przestrzegać kilku reguł i ułożyć sobie swój tryb pracy.

Chciałabym w tym miejscu podkreślić, że prowadzenie swojej firmy ma wiele zalet i warto podjąć to wyzwanie! Chociaż początki mogą być trudne, to kiedy już przez nie przejdziesz, zobaczysz, że naprawdę się opłacało.

Własny nawet mały biznes to przede wszystkim wolność i niezależność, a także szansa na wyższe zarobki. Sama możesz wyznaczać kierunek rozwoju firmy, stworzyć coś wartościowego z Twojej pasji i zaangażowania. Gwarantuję Ci, że będziesz mieć z tego ogromną satysfakcję!

Mam nadzieję, że ta mała dawka motywacji doda Ci energii do rozwoju Twojego biznesu! A teraz przejdźmy już do konkretnych przykładów.

 

Jak znaleźć czas na biznes online?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć złożona. Najważniejsze to przestrzegać poniższych reguł, a prowadzenie biznesu w domu stanie się o wiele prostsze. Oczywiście każda z nas musi wyrobić sobie swój tryb pracy. Jednak dzięki tym kilku uniwersalnym radom, pytanie „jak znaleźć czas na biznes online”, nie będzie zaprzątać Ci więcej głowy.

 

1. Pogódź się z faktem, że nie będzie idealnie

To pierwsza kwestia, którą powinnaś sobie przepracować. Musisz pogodzić się z tym, że nie będziesz mogła działać tak szybko i intensywnie, jakbyś chciała. To zupełnie normalne przy prowadzeniu biznesu w domu, kiedy jednocześnie masz inne obowiązki. Ważne jest, abyś nie stawiała sobie nierealnych, zbyt ambitnych celów, bo doprowadzi to tylko do Twojej frustracji. Rozwijanie biznesu online „po godzinach” jest procesem, który trwa i trzeba to zaakceptować. Jednak gwarantuję Ci, że prędzej czy później, przyniesie oczekiwane rezultaty.

 

 2. Sprawdź, ile czasu możesz wygospodarować 

Kolejną ważną kwestią jest zarządzanie swoim czasem, a także wykorzystywanie go w sposób efektywny. Zweryfikuj ile godzin dziennie lub tygodniowo faktycznie możesz przeznaczyć na pracę nad swoim biznesem online w domu. Warto też zastanowić się, na co obecnie marnujesz czas i czy zamiast tego, możesz wtedy zająć się rozwojem swojej firmy.

Pamiętaj również, że nawet 15 minut ma znaczenie. Jeżeli w danym dniu nie znajdziesz więcej czasu, to trudno. Nie ma sensu się zaharowywać. Nadmierny stres i przepracowanie mogą zaszkodzić nie tylko Twojemu biznesowi online, ale również Twojemu zdrowiu! Pamiętaj o tym i znajdź dla siebie najlepszy czas na pracę – w końcu Ty o tym decydujesz!

 

3. Odpowiedni plan to podstawa

Niezbyt dobrym pomysłem jest pracowanie „z doskoku”, kiedy miotasz się i sama nie wiesz, w co ręce włożyć. Szczególnie prowadząc biznes w domu, gdzie jest mnóstwo rozpraszaczy.

Dlatego bardzo istotne jest planowanie, które pozwoli Ci utrzymać obrany kierunek rozwoju firmy. Zatem na początku określ cele, jakie chcesz osiągnąć w swoim biznesie online i rozpisz zadania, które pomogą Ci je zrealizować. Następnie ustal swój stały harmonogram pracy i trzymaj się go jak najbardziej konsekwentnie. 

U mnie najlepiej sprawdziło się planowanie 12-tygodniowe. Już Ci zdradzam, o co w tym chodzi. Na ten okres ustalasz sobie jeden główny projekt (np. kampania sprzedażowa). Do tego dodajesz sobie wszystkie czynności, które robisz regularnie w swoim biznesie (np. wpisy na bloga, social media). Najlepiej planuj szczegółowo tylko najbliższy tydzień (np. 3 priorytety i 5-7 zadań pobocznych). Na resztę okresu możesz mieć bardziej ogólny zarys działań. Oczywiście plan trzeba regularnie weryfikować i aktualizować.

W bardziej efektywnym prowadzeniu biznesu w domu pomogą Ci moje warsztaty Zarabiaj na Autopilocie. Dzięki nim nauczysz się konstruować skuteczne lejki sprzedażowe, które sprawią, że Twoje produkty będą się sprzedawały, nawet gdy ich aktywnie nie promujesz!

 

 4. Skupiaj się na priorytetach

Kolejnym ważnym punktem jest wybieranie działań, które przyniosą Ci najwięcej korzyści. Zamiast próbować robić wszystko na raz, zacznij od małych kroków. Dobrze zaprojektuj swój biznes – ustal, które zadania są najważniejsze dla jego rozwoju. To właśnie na nich powinnaś się przede wszystkim skupić. Zacznij więc od stworzenia listy zadań i nadania im priorytetów. A potem po kolei realizuj te najbardziej istotne. Zazwyczaj będą to zadania, które budują Twoją społeczność i przynoszą klientów.

Określenie priorytetowych działań i koncentracja na nich, pozwoli Ci efektywnie wykorzystać czas i zasoby, prowadząc biznes w domu. Dzięki temu nie tylko przyspieszysz rozwój firmy, ale także unikniesz poczucia przytłoczenia nadmiarem zadań.

Pomyśl również o delegowaniu – przecież nie wszystko musisz robić sama! Przekazując komuś część zadań, będziesz mogła skupić się np. na tym, w jaki sposób budować strategię firmy czy na szukaniu pomysłów na jej dalszy rozwój.

 

 5. Automatyzuj!

Automatyzacja to klucz do oszczędzania czasu i energii, co w prowadzeniu biznesu w domu jest to ogromnie istotne. Warto korzystać z narzędzi, które pomogą Ci np. w planowaniu postów do social mediów czy zrealizują automatyzacje mailowe. Możesz też tworzyć szablony i checklisty – zdecydowanie ułatwi Ci to pracę i wesprze rozwój Twojego biznesu online.

Pamiętaj również o aktywnym pozyskiwaniu nowych subskrybentów. Nie ma sensu czekać na polecenia, które mogą nigdy nie nadejść. Jak zaistnieć i wyróżnić się świecie online? Nauczę Cię tego w kursie Trening widoczności w sieci. Jeżeli masz wrażenie, że ciężko Ci się wybić i nie możesz dotrzeć ze swoim przekazem do nowych odbiorców, to szkolenie jest właśnie dla Ciebie!

 

Zaprojektuj swój biznes i zarabiaj online

Podsumowując, można rozwijać własną firmę, nawet z małym dzieckiem czy pracując jednocześnie na etacie, ale wymaga odpowiedniego planowania i organizacji pracy. Z pewnością jednak nie warto rezygnować z marzeń o biznesie online ze względu na brak czasu. Lepiej po prostu nauczyć się efektywnie go wykorzystywać. Trzymam za Ciebie kciuki i wiem, że sobie poradzisz!

 

I kilka słów na koniec…

  • Nie rób sobie wyrzutów, jak jednego dnia coś się nie uda. Nie przekreślaj od razu swojego planu na rozwój biznesu i bądź dla siebie wyrozumiała. W końcu łączysz dwa etaty, a nawet trzy, jeśli jesteś mamą!
  • Nie planuj też zbyt ambitnie. Zostaw sobie trochę czasu wolnego tylko dla siebie. Rozwijaj swój biznes, ale z głową.
  • Jak masz przestój, to szybko się z niego wyrwij. Zacznij od ponownego budowania nawyków, które pomogą Ci odnieść sukces w biznesie.

Nie chcesz przepalać więcej swojego czasu, energii i pieniędzy na działania, które nie przynoszą efektów? Czujesz, że utknęłaś w swoim biznesie online? Pragniesz działać spokojnie i bez przytłoczenia osiągać swoje cele? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź moje szkolenie Strategic Business Upgrade, dzięki któremu przyspieszysz rozwój Twojej firmy. Wejdź na wyższy poziom i zarabiaj więcej, pracując mniej!

Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie przydatny i wiesz już jak znaleźć czas na biznes online w domu! A jeżeli moje treści Ci się podobają, to zapraszam Cię również na mój Instagram i do słuchania podcastu Mały biznes, wielkie efekty. Dzielę się tam wieloma praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci skutecznie rozwijać dochodowy biznes.

 

Sprawdź kurs „Strategic Business Upgrade”!

✅ Po ukończeniu kursu:

  • ulepszysz swój model biznesowy i zaprojektujesz macierz ofert,
  • zrozumiesz jak oszczędzić czas w biznesie i skupisz się tylko na najważniejszych kwestiach,
  • zaczniesz aktywnie promować i sprzedawać swoje oferty,
  • poznasz fundamenty zarabiającego na siebie biznesu online,
  • będziesz wiedzieć jak stworzyć swój pierwszy lejek marketingowo-sprzedażowy.

 

Wejdź na poziom wyżej i osiągnij swoje cele biznesowe jeszcze w tym roku!

Justyna
Justyna Stańska
Latest posts by Justyna Stańska (see all)
produkty online

Zacznij odważnie promować swoje oferty online!

Pobierz ściągawkę z 15 pomysłami, które pomogą Ci sprzedawać codziennie, bez wyczerpujących kampanii. Z lekkością i bez poczucia wciskania!

Zamów powiadomienia o nowych odcinkach podcastu „Mały biznes, wielkie efekty”

Co 2 tygodnie znajdziesz w nim nowy odcinek z wiedzą, inspiracją lub konkretną strategią, która pomoże Ci zrozumieć, jak Ty też możesz prowadzić świetnie zarabiający na siebie biznes.

Nawet jeśli (tak jak ja) jesteś normalną dziewczyną bez 50 000 followersów.

 

Kliknij i posłuchaj
na Apple Podcast

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Kliknij i posłuchaj na YouTube

Kliknij i posłuchaj na Spreaker

Kliknij i posłuchaj na Empik Go

Kliknij i posłuchaj na Podcast Addict