Jeżeli jeszcze nie masz landing page, to najwyższa pora to zmienić! Dzisiaj opowiem Ci, jak to zrobić za darmo, nawet, jeśli nie masz strony na wordpressie i hostingu.

 

Zanim jednak przejdę do tutorialu, kilka słów o landing page właśnie

Landing page, czyli po polsku strona lądowania, to pojedyncza strona, której wyróżnikiem jest nastawienie na JEDEN, konkretny cel.

W przypadku e-mail marketingu jest to oczywiście pozostawienie adresu e-mail, natomiast są też innego rodzaju LP, w których celem (konwersją) jest np. sprzedaż produktu, dołączenie do listy oczekujących na start Twojego bloga / kursu / produktu…

 

Z tego powodu landing page jest zazwyczaj pozbawiony nagłówka czy stopki

…dodatkowo brakuje w nim jakichkolwiek odnośników do innych Twoich kanałów. Czyli na LP nie zachęcasz jednocześnie do pozostawienia adresu e-mail i  polajkowania Twojej strony na facebooku (swoją drogą bardzo mnie denerwują popupy zachęcające do lajkowania fanpage, chyba nawet bardziej niż popupy proszące o adres e-mail).

LP ma jeden cel i wszystkie informacje, jakie tam zamieścisz, mają służyć temu, aby przekonać odwiedzających do realizacji tego celu.

 

Co to jest konwersja na landing page i dlaczego warto ją mierzyć

Konwersja na Twoim LP to stosunek osób, które wykonały daną akcję, do osób, które stronę odwiedziły.

Da się ją mierzyć “ręcznie”, jeśli masz np. podpięte Google Analytics. Wówczas sprawdzasz sobie liczbę unikalnych odwiedzających na stronie; a w systemie mailowym liczbę subskrybentów, dzielisz to drugie przez pierwsze i włala – masz już współczynnik konwersji. Oczywiście wygodniej jest, jeśli ta konwersja jest mierzona automatycznie; ale do tego zazwyczaj już trzeba odpowiedniego oprogramowania.

W każdym razie – jest to ważne, żeby konwersja była jak najwyższa. W ten sposób, zwłaszcza, jeśli płacisz za ruch kierowany na LP, oszczędzasz pieniądze. Im większa konwersja, tym lepiej dla Ciebie i znaczy to, że:

 • kierujesz “odpowiedni” ruch na stronę (czyli rzeczywiście potencjalnie zainteresowanych odbiorców)
 • sam LP jest właściwie zaprojektowany – czytelny, jasny i przekonujący i nie pozostawia wątpliwości, że warto się np. do Ciebie zapisać na newsletter.

 

Profesjonalne oprogramowanie do tworzenia landing page jest dość drogie, niestety

Mamy np. leadpages, optimizepress, buildery thrive architect czy divi, a także polskie landingi – za wszystkie trzeba zapłacić.

W przypadku początkujących jest to często barierą nie do przeskoczenia, dlatego w dzisiejszym tutorialu będzie o…

 

…tym, jak zrobić landing page za darmo (i dodatkowo podpiąć go pod własny adres url)

Jeśli masz wordpress, możesz to zrobić za pomocą darmowej wtyczki elementor. Jeśli jednak nie masz wordpressa, albo szukasz jeszcze prostszej opcji, przeczytaj poniższy tutorial o tym, jak zrobić landing page za darmo przy użyciu programu mailerlite. Dodatkową zaletą tego programu jest fakt, że automatycznie mierzy on wcześniej wspomniane konwersje.

Pokażę Ci też, jak opublikować tak przygotowany landing page pod własnym adresem url. Wygląda to bardziej profesjonalnie, wzbudza większe zaufanie, a dodatkowo promuje Twój adres strony.

 

Aby to zrobić, potrzebujesz:

 • własnej domeny (czyli unikalnego adresu Twojej strony) + możliwości stworzenia subdomeny oraz poczty w Twojej domenie (większość usługodawców, u których wykupisz domenę, posiada takie opcje)
 • zarejestrowania konta w mailerlite – nie musisz tam mieć newslettera, użyjemy tego programu jako darmowego generatora prostych landing page (możesz to zrobić korzystając z tego linku)
 • przeczytania i zastosowania poniższej instrukcji (jeśli masz domenę gdzie indziej niż ja, będzie to wyglądało odrobinę inaczej, ale pokażę Ci, gdzie szukać ustawień)

 

Instrukcja krok po kroku:

 1. Załóż konto w mailerlite i zweryfikuj je, za pomocą adresu e-mail w Twojej domenie (wystarczy kliknąć link potwierdzający).
 2. Stwórz w mailerlite nową grupę odbiorców (zakładka na górnym pasku subscribers -> groups -> przycisk “create new group”)
 3. Przejdź do sekcji formularze na pasku górnym, a następnie wybierz opcję landing pages (strony lądowania)
 4. Naciśnij przycisk “create landing page / stwórz stronę lądowania”
 5. Wpisz nazwę, wybierz wcześniej utworzoną grupę odbiorców, a następnie wybierz odpowiedni szablon i dostosuj go do swoich potrzeb (w razie problemów, obejrzyj moje szkolenie na temat budowania stron w mailerlite, dostępne po zapisie na listę tutaj)
 6. Nie zapomnij też o dostosowaniu strony podziękowania!
 7. Po skończonej edycji,  kliknij “done editing” i przejdziesz do ustawienia właśnie adresu URL Twojej strony. Jeśli nie chcesz korzystać z własnego adresu URL, możesz pominąć dalszą część instrukcji – wtedy korzystasz z domyślnego “subscribepage.com”
 8. Jeśli chcesz dodać własny adres, wybierz z listy rozwijanej opcję “add new domain”
 9. W tym momencie zaloguj się do konta u usługodawcy, u którego wykupiłaś domenę (ale zostaw otwartą zakładkę z mailerlite). W moim przypadku to zenbox.
 10. W pierwszym kroku musisz dodać tzw. subdomenę. W zenbox szukaj tego w sekcji “zarządzanie serwerem”, a następnie przycisk na samym dole strony -> “administracja domenami”. Potem kliknij “dodaj następną domenę” i wpisz nazwę swojej subdomeny (to może być np. newsletter.NAZWATWOJEGOBLOGA.pl, oczywiście zamiast NAZWATWOJEGOBLOGA wpisz swój adres strony). W moim przypadku dodałam subdomenę testowa.italianamarketing.pl
 11. Subdomena została utworzona. Teraz w sekcji zarządzanie serwerem, powinna pojawić się na liście. Kliknij jej nazwę, aby wejść w poniższe ustawienia.
 12. Teraz musisz zmienić tzw. ustawienia DNS. Nie martw się, to nie takie trudne!
 13. Po wybraniu tej opcji, musisz dodać rekord DNS, typu CNAME. Wróć do zakładki z mailerlite (mam nadzieję, że jej nie zamknęłaś, co?) i wpisz właśnie utworzoną domenę, aby dowiedzieć się, jakie wartości DNS powinnaś dodać.
 14. Po kliknięciu “save” pojawiają się wartości, jakie musisz dodać jako rekord CNAME na Twoim koncie z domeną
 15. Wróć do panelu z domeną i zarządzaniem DNS. W zenbox dodasz to tak, jak na screenie poniżej. Zwróć uwagę, aby na końcu wartości dodać kropkę (u niektórych dostawców tak trzeba).
 16. I gotowe! Teraz Twój adres strony pojawia się w liście w mailerlite i możesz publikować tam kolejne landing page. Zwróć tylko uwagę, że aktualizacja wskazań serwera może potrwać do 24 godzin. Jeśli po 24 godzinach pod wskazanym adresem nadal nie ma Twojej strony lądowania, mimo że ją opublikowałaś, zwróć się o pomoc do firmy, u której wykupiłaś domenę. Zweryfikują wskazania DNS i na pewno będzie działać 🙂

 

Mam nadzieję, że skorzystasz z tego tutoriala. Jest to idealny sposób na to, jak zrobić landing page za darmo, a dodatkowo opublikować go pod własnym adresem.

Przyda Ci się zwłaszcza, jeśli masz stronę np. na bloggerze i nie masz takiej dowolności w tworzeniu wyglądu swoich podstron jak na wordpressie, a dodatkowo jeśli dopiero zaczynasz tworzyć strony lądowania. Na początek jest to opcja w zupełności wystarczająca, a dodatkowo będzie śledzić Twoje konwersje!

Jeśli szukasz bardziej profesjonalnych metod – o nich już niedługo.

 

Justyna Stańska

Justyna Stańska

Od 6 lat bloguję, a od 3 zajmuję się zawodowo kampaniami e-mail marketingowymi.

Stworzyłam to miejsce, aby pokazać, jak małe firmy i blogerzy mogą skutecznie wykorzystywać newsletter do realizacji swoich celów.
Justyna Stańska

Dzięki!

Przy okazji: chcesz zagadać na fejsie lub twitterze?

Send this to a friend