Jak przygotować się mentalnie, aby budować skalowalny biznes online?

Planujesz w 2024 roku osiągać kolejne przełomy w Twoim biznesie? Chcesz zbudować skalowalny biznes online, w którym masz coraz więcej nie tylko pieniędzy, ale też wolności i radości z jego prowadzenia? Jeśli już od dłuższego czasu do tego dążysz, a ciągle tego nie masz, to prawdopodobnie najwyższy czas przyjrzeć się temu, jak możesz się mentalnie przygotować do tego przełomu i co może Ci przeszkadzać.

Dzisiaj opowiem Ci o 7 możliwych blokadach mentalnych, nad którymi moim zdaniem najbardziej warto popracować. Jeżeli naprawdę chcesz budować skalowalny biznes online i jesteś gotowa, aby zarabiać więcej, pracując mniej, ale nie do końca wiesz, dlaczego tak się nie dzieje – to ten odcinek jest właśnie dla Ciebie.

Zapraszam!

Niedawno przeprowadzałam masterclass „12 kroków do biznesu online, który daje wolność, radość i duże pieniądze”, gdzie opowiadałam, jak łączę strategię i mentalność dla najlepszych rezultatów. Podczas tego wydarzenia otworzyłam także nabory do mojego nowego programu szkoleniowo-coachingowego EKSPANSJA. To głęboki 12-miesięczny proces dla wizjonerek, które są gotowe budować skalowalny biznes online w sensowny i przemyślany sposób. Dostosowując poszczególne elementy do siebie, do swoich indywidualnych potrzeb.

I dzisiaj opowiem Ci o tym, jak Ty możesz przygotować się mentalnie do prawdziwej EKSPANSJI. Co tak naprawdę jest potrzebne, aby budować skalowalny biznes online, dający więcej radości, wolności i pieniędzy? Wybrałam 7 obszarów, które, moim zdaniem, są najważniejsze i nad którymi warto pracować, żeby wreszcie osiągać przełomowe wyniki.

Pierwszy obszar mentalnego przygotowania, aby budować skalowalny biznes online – poznaj swoje wewnętrzne blokady i domyślne „reakcje”

Jeżeli jeszcze nie masz upragnionego przełomu w Twoim biznesie, to czas zajrzeć w głąb siebie. Oczywiście bardzo ważna jest znajomość swoich mocnych i słabych stron. Jednak to nie wszystko. Bo musisz także poznać swoich „sabotażystów”. 

Przyjrzyj się temu, jak reagujesz na krytykę czy stres, np. w przypadku konfliktu? W jaki sposób radzisz sobie z porażką? Jaki wpływ ma na Ciebie otoczenie i konkurencja? Czy masz jakieś obawy związane ze sprzedażą lub skalowaniem Twojej widoczności w sieci? Co robisz w sytuacjach, które są dla Ciebie trudne albo niekomfortowe? Może powtarzasz ciągle jakieś schematy, chociaż nie dają Ci one pozytywnych wyników?

To wszystko potrzebujesz wiedzieć. Bo najpierw trzeba sobie uświadomić swoje blokady mentalne i reakcje, które Ci nie służą, aby zacząć nad nimi pracować. Przy czym nie chodzi o to, żeby mieć tylko pozytywne myśli, czy afirmować sobie coś, w co tak naprawdę nie wierzysz. 

Przytoczę Ci takie powiedzenie, które po raz pierwszy usłyszałam chyba od mojej mentorki Lenki Lutonskiej. Jeżeli Ty sobie nie uświadomisz swoich „sabotażystów”, tych głosów, które odzywają się w Twojej głowie, w przypadku trudności – to one będą kierować Twoim postępowaniem w biznesie. Tylko że będą to robić w tle, na poziomie podświadomym.

To już lepiej znać swojego przeciwnika, prawda? I wiedzieć, dlaczego ja postępuję w określony sposób oraz czemu pewnych rzeczy unikam. Bo tylko wtedy, gdy wyciągniesz to na poziom świadomości, możesz to zmienić. 

Dlatego to jest pierwszy obszar mentalny, nad którym warto pracować, aby budować skalowalny biznes online. Na tym etapie potwierdź też sobie, czego tak naprawdę od tego biznesu chcesz. I od tego właśnie będziemy zaczynać naszą współpracę w ramach programu EKSPANSJA.

Drugi obszar mentalnego przygotowania, aby budować skalowalny biznes online – poznaj swoje blokady finansowe i przekonania na temat pieniędzy

Jeśli nie osiągasz przełomowych wyników w swoim biznesie, zastanów się, jaką masz relację z pieniędzmi. Co jest Twoją domyślną normą finansową? Czy naprawdę wierzysz, że możesz zarabiać kilkukrotnie więcej, niż do tej pory, pracując mniej? A może wręcz przeciwnie – masz przekonanie, że trzeba ciężko pracować, żeby mieć świetne wyniki? Jak zarządzasz pieniędzmi, na co w ogóle są Ci one potrzebne? Czy im więcej zarabiasz, tym więcej wydajesz?

Poznaj dobrze wszystkie swoje przekonania na temat pieniędzy. Bo to podstawa, aby zacząć uzdrawiać tę relację i rozwijać opłacalny biznes online. Ja często powtarzam, że sufit tak naprawdę nie istnieje. Zawsze możesz zarabiać więcej w swoim biznesie! Jednak potrzebujesz w to wierzyć i podnieść swoje finansowe normy.

To jest kolejny, bardzo ważny obszar do zaopiekowania pod kątem mentalnego przygotowania, aby budować skalowalny biznes online. Jeżeli naprawdę chcesz w ciągu kilku tygodni odebrać na konto kilkaset tysięcy złotych, to Twoja relacja z pieniędzmi po prostu powinna być nienaganna.

I temu się będziemy przyglądać na coachingu grupowym w ramach programu EKSPANSJA. Oczywiście zajrzymy indywidualnie do Ciebie i do Twojej głowy ? 

 

Trzeci obszar mentalnego przygotowania, aby budować skalowalny biznes online – odpuść strach przed krytyką i potrzebę bycia lubianą przez wszystkich

Nie skalujesz w pełni swojej widoczności, bo podświadomie obawiasz się, że komuś się to nie spodoba? A może boisz się oceny, że np. ktoś Ci powie – „za mało wiesz, by wypowiadać się na dany temat”?

Taka potrzeba akceptacji i lęk przed odrzuceniem to naturalne reakcje, które towarzyszą nam od zarania dziejów. Kiedy żyliśmy w większych grupach i trzymanie się razem było gwarancją bezpieczeństwa, a nawet przeżycia. I te pierwotne instynkty nadal mamy zakodowane.

Jednak czasy się totalnie zmieniły i teraz nie jesteśmy zależni od małej grupy. Dzięki Internetowi możemy docierać do tysięcy ludzi oraz nawiązywać z nimi relacje. I to jest oczywiste, że nie wszyscy będą naszymi idealnymi klientami. Nie każdy będzie reagować pozytywnie i przyklaskiwać temu, co robimy czy mówimy.

Dlatego trzeba wyjść z tych przestarzałych schematów, odpuścić potrzebę bycia lubianą przez wszystkich. Bo to jest po prostu niemożliwe. 

Jeśli chcesz budować skalowalny biznes, który da Ci wolność i radość, potrzebujesz pozbyć się takich blokad mentalnych oraz zaakceptować to, że możesz spotkać się krytyczną oceną.

Także temu przyjrzymy się na coachingach grupowych w ramach programu EKSPANSJA. W kameralnej grupie będziemy pracować nad zmianą takich niewspierających przekonań.

Czwarty obszar mentalnego przygotowania, aby budować skalowalny biznes online – odpuść potrzebę, żeby 100% klientów miało rezultaty, nawet kosztem Twojego czasu i zdrowia

Oczywiście, to bardzo ważne, aby oferować ludziom takie wsparcie, dzięki któremu będą mieli realne efekty. Jednak czasami bierzemy za to zbyt dużą odpowiedzialność. Mamy potrzebę takiego „ratowania” klientów, nawet wtedy, gdy oni nie są jeszcze na to gotowi lub sami nie wiedzą, czy tego chcą. Co wiąże się z dużym zaangażowaniem czasu, ciężką pracą, a wręcz odbywa się kosztem naszego zdrowia.

A nie tędy droga, jeśli naprawdę chcesz skalować swój biznes.

  • Po pierwsze – gdy pomagasz dziesiątkom czy setkom klientom, to nierealne, abyś wszystkich prowadziła „za rękę” i monitorowała ich wyniki. Nawet we współpracy indywidualnej nie zawsze jest to możliwe.
  • Po drugie – tak naprawdę sztuką jest takie prowadzenie klientów, żeby samodzielnie dochodzili do swoich rezultatów. Aby nie „ratować” ich za wszelką cenę i nie wiązać poczucia własnej wartości z ich wynikami. Tylko wtedy te efekty są trwałe.

Mnie także zależy na tym, aby moi klienci mieli jak najlepsze rezultaty. Dlatego zbieram feedbacki i ulepszam swoje programy. Między innymi właśnie po to uczyłam się coachingu grupowego, aby wdrożyć jeszcze skuteczniejsze metody mojego wsparcia, np. w programie EKSPANSJA. Natomiast to nie jest równoznaczne z tym, że przejmuję 100-procentową odpowiedzialność za efekty moich klientów. Takie podejście nie jest zdrowe. 

Bo co w przypadku, gdy Ty się starasz, pomagasz na każdym kroku swoim klientom, a i tak nie widzisz rezultatów? Będziesz ich tak wyciągać bez końca? To jest właśnie takie „ratowanie” klienta, które powoduje uzależniającą relację. 

I co się stanie, kiedy przestaniesz współpracować z taką osobą? Ona ciągle będzie potrzebowała być “ratowana”, więc pewnie pójdzie do kogoś innego. No i koło się zamyka. A klient nadal nie jest samodzielny, bo nie potrafi sam osiągnąć efektów, na których mu zależy.

Jeśli chcesz budować skalowalny biznes online i pomagać jak największej liczbie osób, to zaakceptuj fakt, że nie każda z nich będzie miała od razu świetne rezultaty. Także przy współpracy indywidualnej. Chociaż w przypadku, jak pracujesz z kilkoma osobami w skali miesiąca, może to być nieco łatwiejsze. Jednak finalnie to współpraca – efekty zależą od klienta, a do Ciebie należy takie prowadzenie, aby mu ułatwić ich osiągnięcie.

Piąty obszar mentalnego przygotowania, aby budować skalowalny biznes online – odpuść porównywanie się

W Internecie jest naprawdę wiele osób, które – na pierwszy rzut oka – robią rzeczy podobne do Twoich. Jeśli będziesz się porównywać z innymi, że ktoś jest lepszy, komuś biznes szybciej się rozwija, to może Cię dołować. Czasami powoduje takie poczucie niesprawiedliwości i wpadamy w rolę ofiary…

Porównywanie się z innymi to ślepy zaułek i na logikę zapewne o tym wiesz. Natomiast tak, jak w każdym obszarze mentalnego przygotowania, aby budować skalowalny biznes online i otworzyć się na przełomowe wyniki – nie wystarczy tylko wiedzieć. Potrzebujesz to także w sobie przepracować.

Dlatego odpuść porównywanie się i poczucie niesprawiedliwości, a rozwijaj swoje mocne strony i wejdź w rolę prawdziwej Królowej Swojego Biznesu.

Szósty obszar mentalnego przygotowania, aby budować skalowalny biznes online – odpuść kontrolę i micromanagement

W biznesie jest mnóstwo rzeczy, którymi warto się zająć. Jednak prawda jest taka, że nie wszystko jesteś w stanie robić sama. Bo masz jakieś określone mocne strony i talenty. Pewnie nie we wszystkich obszarach nawet posiadasz potencjał, żeby się ich nauczyć.

Jeśli chcesz rozwijać skalowalny biznes online, który będzie opłacalny i niezależny od Twojego czasu – odpuść sobie micromanagement i poczucie kontroli nad wszystkim. Działaj w swojej strefie geniuszu, a pozostałe zadania deleguj. 

Jednak nie o to chodzi, aby po prostu oddać komuś odpowiedzialność za jakiś obszar i już w ogóle nie sprawdzać, czy rzeczy dzieją się tak, jak tego oczekujesz. 

Dojrzała właścicielka skalowalnego biznesu online zarządza przez świadome delegowanie, nie przez abdykację

Dlatego buduj wokół siebie sieć wsparcia, team samodzielnych specjalistów, którym możesz powierzyć zarządzanie danym zakresem zadań. Bardzo ważne jest rozwijanie ich kompetencji i odpowiedzialności oraz współpraca z zespołem.

Na tym polega świadome i mądre delegowanie, dzięki któremu możesz sprawniej budować skalowalny biznes online. Aby uniknąć takiej sytuacji, że Twoja firma jest zależna od jednej osoby. I jak jakaś wirtualna asystentka Ci odejdzie, to robi się problem.

W programie EKSPANSJA będziemy pracować nad tym obszarem zarówno pod kątem mentalnym, jak i strategicznym. Abyś mogła odpuścić potrzebę ciągłej kontroli oraz nie wpadała w micromanagement. I jednocześnie uświadomiła sobie, co warto delegować i jak tym mądrze zarządzać, aby czuć wolność i radość z prowadzenia firmy.

Siódmy obszar mentalnego przygotowania, aby budować skalowalny biznes online – odpuść strach przed porażką

Przytoczę Ci cytat, który bardzo lubię: The master has failed more times than the beginner has even tried. W wolnym tłumaczeniu oznacza to, że mistrz poniósł porażkę więcej razy, niż początkująca osoba nawet próbowała.

A jeśli chcesz rozwijać skalowalny biznes online, to nie da się uniknąć porażek. Tylko nie chodzi o to, aby wciąż popełniać te same błędy. I nie analizować tego, co tak naprawdę sprawia, że nie osiągasz oczekiwanych rezultatów. Bo to jest po prostu głupotą, bezmyślnością. 

Błędy to siła napędowa Twojego biznesu, o ile świadomie wyciągasz z nich wnioski, metodą łagodnej i dojrzałej wyrozumiałości. Bez samobiczowania się.

Bardzo bym chciała, aby wszystkie właścicielki biznesów mądrze podejmowały odważne decyzje i uczyły się na swoich potknięciach. Żeby ryzykowały w świadomy sposób, minimalizując to ryzyko. 

Właśnie tak Cię będę kierować w programie EKSPANSJA, abyś odpuściła lęk przed porażką i nie blokowała się, kiedy coś nie pójdzie po Twojej myśli. Żebyś umiejętnie wyciągała wnioski z danej sytuacji oraz potrafiła zmienić perspektywę. I nie siedziała w tym mentalnym bagienku, samobiczując się, że „jestem taka beznadziejna” i „nigdy mi się nie uda”.

Zbuduj skalowalny biznes online, który daje wolność, radość i pieniądze

Praca mentalna obejmuje oczywiście więcej niż te 7 obszarów, o których Ci dzisiaj opowiedziałam. Wybrałam te, na których, moim zdaniem, przede wszystkim warto się skupić, aby z lekkością osiągać kolejne przełomy w swoim biznesie. 

I właśnie między innymi nad tymi obszarami będziemy pracować przez cały 2024 rok w ramach EKSPANSJI na coachingu grupowym, w kameralnym gronie maksymalnie 8 osób. Abyś doskonale zrozumiała siebie, zaczęła pokonywać swoje blokady mentalne i wiedziała, jak utrwalić zmienione wzorce zachowań.

Bo jeśli chcesz zbudować i rozwijać skalowalny biznes online, to sama teoria o pracy mentalnej nie wystarczy. Trzeba rzeczywiście zmienić swoje przekonania i tożsamość. 

Jeśli czujesz się gotowa, aby wyruszyć ze mną w głęboką podróż do biznesu online, który daje wolność, radość i duże pieniądze – to zapraszam Cię do 12-miesięcznego procesu szkoleniowo-coachingowego EKSPANSJA. Ruszamy już 13 grudnia 2023 roku!

Jednak otwarcie mówię, że to nie jest program dla każdego, dlatego obowiązuje do niego rekrutacja. W pierwszym kroku wypełniasz formularz aplikacyjny i umawiamy się na rozmowę wstępną. Do niczego Cię to nie zobowiązuje, bo dopiero po naszej rozmowie, poproszę o Twoją odpowiedź, czy decydujesz się dołączyć do programu, czy nie. 

Chcę bezpośrednio porozmawiać z każdą osobą, bo bardzo mi zależy, aby decyzje po obu stronach były przemyślane. Wiążemy się na dłuższą współpracę i Twoja obecność na sesjach jest obowiązkowa dla dobrego działania grupy oraz całego procesu. Ja także potrzebuję mieć pewność, że jesteś idealną kandydatką. 

Sprawdź szczegóły, jak będziemy pracować w EKSPANSJI i jeśli chcesz z moim wsparciem rozwijać skalowalny biznes online – aplikuj do programu. Przypominam, że obowiązuje limit 8 miejsc.

Dziękuję Ci za dzisiaj i to, że korzystasz z moich treści. Tradycyjnie zachęcam Cię do obserwowania mojego profilu na Instagramie oraz subskrypcji kanału na YouTube i podcastu Mały biznes, wielkie efekty, aby nie ominęły Cię kolejne odcinki.

Jesteś gotowa na prawdziwą EKSPANSJĘ?

Chcesz rozwijać dopasowany do Ciebie – skalowalny biznes online?

Jesteś gotowa na głęboką przebudowę siebie i swojej firmy, na trwałe efekty?

Zapraszam Cię do procesu szkoleniowo-coachingowego EKSPANSJA!

To głęboka roczna podróż dla wizjonerek, które chcą świadomie oraz konsekwentnie budować skalowalny biznes online, który daje wolność, radość i pieniądze.

Justyna Stańska
produkty online

Zacznij odważnie promować swoje oferty online!

Pobierz ściągawkę z 15 pomysłami, które pomogą Ci sprzedawać codziennie, bez wyczerpujących kampanii. Z lekkością i bez poczucia wciskania!

Zamów powiadomienia o nowych odcinkach podcastu „Mały biznes, wielkie efekty”

Co 2 tygodnie znajdziesz w nim nowy odcinek z wiedzą, inspiracją lub konkretną strategią, która pomoże Ci zrozumieć, jak Ty też możesz prowadzić świetnie zarabiający na siebie biznes.

Nawet jeśli (tak jak ja) jesteś normalną dziewczyną bez 50 000 followersów.

 

Kliknij i posłuchaj
na Apple Podcast

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Kliknij i posłuchaj na YouTube

Kliknij i posłuchaj na Spreaker

Kliknij i posłuchaj na Empik Go

Kliknij i posłuchaj na Podcast Addict