Jak świadomie budować biznes, aby jak najszybciej zarabiać i skalować przychody?

Jak budować biznes online, aby jak najszybciej był on skalowalny? A nie uzależniony od Twojego czasu, żeby się w nim po prostu nie zajechać… Chciałabym to wiedzieć, kiedy zaczynałam. I chciałabym, żeby moje klientki także prowadziły swoje biznesy od początku w przemyślany sposób. Aby to było po prostu normą.

Dlatego dzisiaj opowiem Ci, co jest moim zdaniem istotne, aby świadomie rozwijać skalowalny biznes, który daje radość, wolność i duże pieniądze.

 

Zapraszam!

Bardzo często zaczynamy budować biznes pełni nadziei i wiary, że dzięki temu zyskamy więcej wolności oraz niezależności, niż pracując na etacie. Bo na swoim będziemy sami sobie szefem, więc możemy elastycznie planować pracę, aby mieć więcej czasu dla siebie. 

Niestety, ale czasami rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. I wiele osób zamiast upragnionej wolności, staje się niewolnikami własnego biznesu. Pracują całymi dniami i nie pozwalają sobie na przerwę, bo przecież są klienci, dla których trzeba być dostępnym. Natomiast jak już wyjadą na urlop, to potem zastanawiają się, z czego będą żyć w tym miesiącu…

A przecież nie o to chodzi, aby Twój biznes był kulą u nogi. Dlatego dzisiaj podzielę się z Tobą wskazówkami, jak do tego nie dopuścić.

Opowiem Ci, na co moim zdaniem warto zwrócić uwagę, aby świadomie budować biznes i jak najszybciej go skalować. Abyś nie tylko mogła zarabiać więcej, pracując mniej, ale też czerpała prawdziwą przyjemność z tego, co robisz.

Jak w przemyślany sposób budować biznes, który da Ci radość, wolność i pieniądze?

Niedawno opowiadałam o 5 rzeczach, jakie chciałabym wiedzieć na starcie swojego biznesu online. Zachęcam Cię do zapoznania się z tym materiałem, jeśli jeszcze nie miałaś okazji, bo jest on świetnym wstępem do tego, o czym za chwilę Ci powiem. Dzisiaj niejako uzupełnię ten temat.

Dowiesz się, co warto zrobić, jeśli chcesz budować biznes na dłużej oraz szybko zacząć godnie zarabiać i przestać wymieniać swój czas na pieniądze. Aby Twoja działalność nie była ciężarem, ale dawała Ci radość i satysfakcję.

 

Pierwszy krok – zacznij budować biznes w oparciu o swoją wizję i swoje wartości

To oznacza, że od początku ważna jest samoświadomość – czego tak naprawdę chcesz od swojego biznesu? Czy ma Ci on przynosić kilka tysięcy miesięcznie i nie chcesz być zbyt aktywna w social mediach, bo taki pewny dochód Ci wystarczy? A może Twój pomysł na skalowanie przychodów to sprzedaż kursów czy programów do samodzielnej pracy i nie pracujesz z klientami bezpośrednio? Czy raczej chcesz działać w totalnie inny sposób? I budować biznes, w którym oferujesz swoje usługi za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, i żyje Ci się po prostu bardzo dobrze?

Modele biznesowe mogą być różne i to Ty najlepiej znasz swój unikatowy model. To jest właśnie Twoja wizja biznesu. I od tego powinnaś zacząć. Zastanów się, jakie życie chcesz prowadzić, jakie wartości są dla Ciebie ważne i w jaki sposób Twój biznes ma wspierać Ciebie oraz Twoją rodzinę?

Wizja to twój kompas!

To ona pomoże Ci zauważać, dzięki emocjom, które odczuwasz, czy zmierzasz w odpowiednim kierunku rozwoju biznesu. 

Bo jeśli przykładowo chcesz mieć więcej wolności i niezależności, a spotykasz się z klientami 5-8 godzin dziennie i nie wyrabiasz na zakrętach… no to ewidentnie Ci się wizja rozjechała z rzeczywistością. Nic dziwnego, że pakując się w taki model biznesowy, będziesz czuła przytłoczenie i frustrację. Jednak to nie oznacza, że od razu masz się poddać i zamknąć biznes. Wręcz przeciwnie. Trzeba świadomie zauważyć, że ten model biznesowy nie działa tak, jakbyś chciała i to zmienić. 

Jeśli chcesz budować biznes, który daje radość, wolność i pieniądze – miej swoją wizję zawsze przed oczami i bądź świadoma swoich wartości

Cały proces rozwoju przedsiębiorcy, to też jego rozwój, jako człowieka. Ja wykonywałam już wiele badań, które pomogły mi określić, czego chcę. Cały czas też coraz głębiej poznaję siebie, na przykład w procesie coachingowym. Dzięki temu wiem, jakie wartości są dla mnie najważniejsze oraz jaką mam wizję swojego biznesu i życia. Oczywiście to się zmienia, ewoluuje, wraz z rozwojem moim i mojej firmy. W związku z tym aktualizuję co jakiś czas moją wizję. I to jest ok. 

Ta pierwsza wizja wcale nie musi być taka sama do końca Twojego biznesu. Jednak najważniejsze, aby ją w ogóle stworzyć. 

Jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś, to zachęcam Cię do obejrzenia bezpłatnego webinaru Jak skutecznie realizować swoją wizję na moim kanale YouTube. Znajdziesz w nim wskazówki i inspiracje, jak kreować biznesową rzeczywistość, aby osiągać to, co teraz może Ci się wydawać niemożliwe. Pomoże Ci to stworzyć swoją wizję i szybko przenieść ją w życie.

Bo tak naprawdę w prowadzeniu biznesu chodzi o to, jakie życie ma Ci to umożliwić. Jak zmieni się Twoja codzienność? Co będziesz miała, czuła, myślała, czego nie masz, nie myślisz i nie czujesz teraz? Zrozumienie tej różnicy jest kluczowe.

To jest ta siła napędowa, która pozwoli Ci świadomie budować biznes i sukcesywnie go rozwijać. A do tego trzeba się mentalnie przygotować, aby widzieć, gdzie Twoja wizja rozjeżdża się z rzeczywistością i móc to skutecznie korygować. Zaczynając oczywiście od siebie. I właśnie tym, między innymi, zajmujemy się w programie Królowych Swojego Biznesu, do którego serdecznie Cię zapraszam ? 

Drugi krok – zdefiniuj swoje cele, metody ich realizacji i monitorowania, aby świadomie budować biznes i kierować jego rozwojem

Kiedy już stworzysz swoją wizję, to kolejnym etapem jest określenie, jak będziesz ją realizować. Jeśli chcesz rozwijać opłacalny biznes, to przede wszystkim wyznacz sobie cele oraz sposoby, jak je osiągnąć. Trzeba również określić mierniki, dzięki którym będziesz kontrolować, czy rzeczywiście zmierzasz w dobrym kierunku.

To był właśnie mój game changer w 2019 roku, kiedy tak naprawdę świadomie podeszłam do rozwoju biznesu, który zaczął od tamtej pory na siebie zarabiać. Przyczyniło się do tego, między innymi, właśnie to, że zdefiniowałam sobie cele finansowe. Przestałam myśleć, ile tej kasy będzie, a określiłam konkretnie, jakie przychody chcę mieć w danym okresie.

Cele finansowe to oczywiście nie jedyne, jakie warto wyznaczyć. Natomiast od tego możesz zacząć.

Gdy już masz swoje cele, to od razu dobrze jest opracować plan, jak będziesz się do nich przybliżać. Może się bowiem okazać, że potrzebujesz poszerzyć swoje kompetencje lub zdobyć nowe umiejętności. 

Jeśli na przykład nie do końca wiesz, jak osiągnąć swoje cele sprzedażowe, to możliwe, że powinnaś się nauczyć, jak tworzyć oferty online lub automatyczne lejki. Albo popracować nad swoją mentalnością, aby zmienić nastawienie do sprzedaży i ją polubić. 

A może Twoim celem jest zwiększenie zasięgów w social mediach, ale nie znasz się na algorytmach i analizowaniu danych? Potrzebujesz zatem skorzystać z jakiegoś kursu albo innej formy pomocy, aby efektywnie rozwijać swoje profile. Bo jeśli w jednym miesiącu przybędzie Ci 100, a w następnym 1000 obserwatorów, a Ty nie masz pojęcia, co zrobiłaś, że ludzie do Ciebie przyszli – no to generalnie niewiele Ci to daje.

Przykłady można mnożyć, ale konkluzja jest jedna. Nie tylko wyznaczanie i mierzenie celów są istotne, ale także umiejętne ich realizowanie. Trzeba wiedzieć, jakie sposoby zastosować, co się sprawdza i dlaczego oraz czego potrzebujesz, aby mieć lepsze efekty? Dzięki temu możesz wyciągać wnioski i dostosowywać strategię, żeby z łatwością osiągać swoje cele.

Jakie kompetencje są najistotniejsze, aby świadomie budować biznes i go rozwijać?

Prowadzenie biznesu to niełatwa sztuka i potrzeba do tego wielu umiejętności. Jeśli jednak miałabym wybierać, to według mnie kluczowe są 4 kompetencje:

  • sprzedaż, bo bez niej nie dasz rady skalować przychodów, 
  • zarządzanie cash flow, aby dobrze planować finanse i rozwijać opłacalny biznes,
  • marketing, czyli umiejętność połączenia się z Twoimi idealnymi klientami,
  • tworzenie ofert, które są wartościowe i pożądane na rynku.

Oczywiście te obszary są bardzo szerokie i w każdym jest wiele możliwości rozwoju. Dlatego nie jestem w stanie wskazać jednoznacznie, czym konkretnie masz się zająć. Natomiast jeśli chcesz skorzystać z mojej pomocy, aby to wszystko sobie poukładać – zapraszam do współpracy indywidualnej lub grupowej

I zdradzę Ci, że niedługo będzie okazja, abyś mogła z moim bezpośrednim (i intensywnym) wsparciem rozwijać swój biznes z pełną mocą. Bo szykuję premierę programu EKSPANSJA, który będzie niesamowity. Niedługo będę opowiadać o nim więcej i jeśli nie chcesz tego przegapić, to zachęcam Cię do obserwowania mojego profilu na Instagramie i kanału na YouTube.

Trzeci krok – gdy zaczynasz budować biznes, jak najszybciej twórz proste oferty (bazujące na Twoich mocnych stronach)

Widzę, jak wiele osób myśli, że potrzeba pół roku, aby stworzyć jakiś produkt lub usługę, przygotować kampanię sprzedażową itd. A wcale nie musi tak być!

Jeśli chcesz budować biznes, który od razu będzie zarabiał, najważniejsze jest to, abyś potrafiła szybko kreować jak najprostsze oferty. No i aktywnie je sprzedawała. 

Ja lubię powtarzać, że tak naprawdę potrzebujesz do tego tylko 3 rzeczy:

  1. głównej obietnicy korzyści,
  2. ludzi, dla których Twoja oferta jest idealna (wokół siebie lub takich, do których możesz łatwo dotrzeć),
  3. komunikacji tej oferty.

To są niezbędne elementy, wszystko ponad jest dodatkiem.

Tymczasem, jak zaczynamy prowadzić biznes, często zapominamy o możliwości sprzedaży bezpośredniej. A przecież, jak masz pomysł na pierwszą ofertę, to nie musisz ubierać jej w piękną marketingową otoczkę, której przygotowanie zajmie Ci mnóstwo czasu. Możesz ją opisać choćby w Google Docs i wysłać potencjalnym klientom. Na przykład osobom, z którymi wymieniłaś kilka wiadomości na Instagramie i podejrzewasz, że Twoja oferta jest dla nich idealna. Nie musimy tego komplikować.

A jakie ma to znaczenie w kontekście skalowania biznesu?

Kiedy szybko tworzysz i sprzedajesz swoje oferty, nie komplikując całego procesu, daje Ci to wiele korzyści. 

  • Po pierwsze – masz błyskawiczny feedback z rynku. Wiesz, jak usprawniać swoje oferty, w które warto iść, a jakie sobie odpuścić. 
  • Po drugie – zaczynasz od razu zarabiać, więc masz pieniądze na inwestycje, np. rozwijanie kompetencji czy delegowanie zadań, aby uwolnić swój czas. 
  • Po trzecie – jeśli Twoje proste oferty się sprzedają, zyskujesz pewność, że idziesz w dobrym kierunku.

Dzięki temu rozwijasz szybko i dynamicznie swój biznes. Nie czekając, aż będą spełnione jakieś odgórnie narzucone warunki, czy jak Ty poczujesz się w pełni gotowa.

Można jednocześnie budować biznes i  świetnie na nim zarabiać

Jestem wielką fanką tego podejścia i mam nadzieję, że Ty też widzisz, że to jest możliwe.

Im szybciej nauczysz się tworzenia i elastycznej modyfikacji ofert, tym więcej na tym zyskasz. To jest niesamowicie istotne, kiedy już będziesz skalować biznes.

Bez umiejętności adaptacji po prostu nie da się przetrwać w biznesowym świecie, w którym potrzeby klientów dynamicznie się zmieniają. Dlatego trzeba błyskawicznie reagować, ulepszać swoje oferty i usprawniać działania marketingowe.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą chciałabym zwrócić uwagę.

Jeśli prowadzisz biznes usługowy, to polecam Ci od początku postawić na oferty premium, dla których możesz zaproponować wyższą cenę. To jest podejście, które sprawdziło się u mnie i również u wielu moich klientek. Sprzedając droższe oferty, zaczniesz nie tylko lepiej zarabiać, ale także będziesz potrzebować mniej klientów, aby finansowo wyjść na swoje. Łatwiej też możesz automatyzować swoją sprzedaż w przyszłości.

Czwarty krok – postaw na sprzedaż bezpośrednią, aby szybciej rozwijać opłacalny biznes

Trochę już o tym wspomniałam w poprzednim kroku.

Jak zaczynasz budować biznes, uruchom swoją sieć kontaktów oraz daj się lepiej poznać, kim jesteś i co robisz. Nawiązuj rozmowy w sieci, bierz udział w networkingach i programach grupowych. Udzielaj się wszędzie tam, gdzie mogą być Twoi potencjalni klienci.

My często nie wykorzystujemy tego potencjału, który tkwi w takich bezpośrednich kontaktach. Obserwuję to nawet w moim programie Królowe Swojego Biznesu. Bo są osoby, które po prostu mogłyby naturalnie więcej mówić na forum o swoich ofertach. I na pewno znalazłyby swoje klientki w gronie Królowych. Jednak nie wykorzystują tej możliwości.

Bo ciągle pokutuje to przekonanie, że do klientów najlepiej docierać przez social media i to tak trzeba dbać o większe zasięgi. Natomiast ja uważam, że warto korzystać z takich bliższych bezpośrednich relacji, bo dzięki temu sprzedaż jest prostsza. I możesz szybciej rozwijać swój biznes w taki sposób, aby przynosił Ci godne pieniądze. No i żeby potem mieć co skalować.

Dlatego, jak zaczynasz budować biznes – sprzedawaj więcej bezpośrednio.

Odśwież swoje kontakty, nawiązuj relacje z nowymi osobami, szukaj potencjalnych klientów wśród ludzi wokół siebie i takich, do których możesz łatwo dotrzeć.

Piąty krok – zwiększaj widoczność w sieci i buduj bardziej skalowalne źródła przychodu

Zanim zaczniesz skalować swój biznes, najpierw wykonaj wszystkie poprzednie kroki. Jeśli w przemyślany sposób zaplanujesz sobie kierunek rozwoju, będziesz sprzedawać już pierwsze oferty i zarabiać na nich, staniesz się rozpoznawalna w pewnych kręgach, to wtedy możesz przejść do kolejnego etapu. 

Serio, to najbardziej skuteczna droga i nie radzę próbować robić tego na odwrót. Bo nie da się skalować biznesu, jeśli nie masz pewności, że to działa. 

Najpierw zadbaj o zabezpieczenie swoich przychodów, a dopiero potem buduj bardziej skalowalny model biznesowy i zwiększaj swoje zasięgi.

Mam nadzieję, że moje wskazówki Cię zainspirują i wykonasz te kroki, aby rozwijać biznes, dzięki któremu będziesz lepiej zarabiać i zyskasz więcej niezależności. Chociaż wiem, że może skończyć się tak, że jak dowiesz się czegoś nowego, to pokiwasz głową, ale nic dalej z tym nie zrobisz.

Dlatego mam dla Ciebie kolejny krok, dzięki któremu rzeczywiście zaczniesz działać w kierunku rozwoju swojego biznesu

Zapraszam Cię na specjalny Masterclass 12 kroków do biznesu online, który daje wolność, radość i duże pieniądze, który poprowadzę 8 listopada. 

To wydarzenie jest bezpłatne, więc bardzo serdecznie zachęcam Cię do dołączenia, bo naprawdę warto. Poznasz proces, który pomoże Ci zbudować biznes, który docelowo będzie skalowalny i uniezależniony od Twojego czasu. Będziesz mogła ten system prosto dostosować do siebie, aby osiągać przełomowe wyniki. 

Jeśli chcesz rozwijać opłacalny biznes, aby zarabiać więcej, pracując mniej – to koniecznie dołącz do tego Masterclass za darmo. Widzimy się już 8.11 o godzinie 10:00. 

PS, podczas tego wydarzenia powiem Ci także, jak z moim wsparciem możesz dokonać przełomowej EKSPANSJI w 2024 r. i z pełną mocą rozwijać swój biznes, który da Ci radość, wolność i duże pieniądze ?

Dziękuję, że jesteś ze mną i będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się ze mną swoimi refleksjami na temat kroków, o których dzisiaj opowiedziałam. Zachęcam Cię do śledzenia mnie na Instagramie oraz subskrypcji mojego kanału na YouTube i podcastu Mały biznes, wielkie efekty.

 

Rozwijaj biznes, który daje wolność, radość i pieniądze!

Jeśli chcesz osiągać lepsze wyniki w swoim biznesie, to trzeba zajmować się tym, co naprawdę przynosi efekty. Pomogę Ci wszystko poukładać sensownie i w odpowiedniej kolejności.

Zapraszam Cię na bezpłatny Masterclass: 12 kroków do biznesu online, który daje wolność, radość i duże pieniądze, który poprowadzę już 8.11 o 10:00.

Poznasz system na dopasowany DO CIEBIE rozwój skalowalnej firmy. Abyś zaczęła szybciej osiągać przełomowe wyniki i uwolniła swój cenny czas.

Justyna Stańska
produkty online

Zacznij odważnie promować swoje oferty online!

Pobierz ściągawkę z 15 pomysłami, które pomogą Ci sprzedawać codziennie, bez wyczerpujących kampanii. Z lekkością i bez poczucia wciskania!

Zamów powiadomienia o nowych odcinkach podcastu „Mały biznes, wielkie efekty”

Co 2 tygodnie znajdziesz w nim nowy odcinek z wiedzą, inspiracją lub konkretną strategią, która pomoże Ci zrozumieć, jak Ty też możesz prowadzić świetnie zarabiający na siebie biznes.

Nawet jeśli (tak jak ja) jesteś normalną dziewczyną bez 50 000 followersów.

 

Kliknij i posłuchaj
na Apple Podcast

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Kliknij i posłuchaj na YouTube

Kliknij i posłuchaj na Spreaker

Kliknij i posłuchaj na Empik Go

Kliknij i posłuchaj na Podcast Addict