Dlaczego odwaga w biznesie jest kluczowa, aby rozwijać skalowalny i niezależny od Ciebie biznes?

Nie osiągniesz przełomowych rezultatów, jeśli ciągle będziesz robić więcej tego samego. Rozwój biznesu jest możliwy wtedy, kiedy będziesz podejmować nowe działania. Wchodzić tam, gdzie jeszcze nie wchodziłaś. Robić to, co być może jest dla Ciebie niewygodne. Dlatego odwaga w biznesie jest bardzo istotna.

 

Natomiast wiem, jak czasami trudno jest zaryzykować. Zwłaszcza gdy próbowałaś już wielu rzeczy, a nadal nie masz rezultatów. I może już nawet nie wierzysz, że Ci się uda. 

Dzisiejszy odcinek nagrałam właśnie po to, aby wzmocnić w Tobie poczucie, że warto podejmować ryzyko i odważne decyzje. Powiem Ci, dlaczego odwaga jest wręcz niezbędna do kreatywnego rozwoju biznesu, aby był on w pełni skalowalny i coraz lepiej funkcjonował, także bez Ciebie.

Zapraszam!

Do poruszenia tematu odwagi zainspirował mnie komentarz, jaki dostałam niedawno na moim Instagramie. Brzmiał on mniej więcej tak: „No, na początku w biznesie to trzeba zaryzykować. Fajnie, że to zrobiłaś i że Ci się udało”. Odpowiedziałam, że moim zdaniem odwaga w biznesie nie jest czymś, co przydaje się tylko na początku. Tylko warto mieć ją w sobie cały czas. 

Bo kreatywny rozwój biznesu wymaga dostosowywania się do rynku, śledzenia trendów, burzenia tego, co przestało działać i wchodzenia w nieznane. Te wszystkie obszary są wpisane w przedsiębiorczość.

Dzisiaj chcę Ci powiedzieć więcej o tej odwadze w kontekście skalowania biznesu. A także o moich odważnych decyzjach, które podjęłam na swojej drodze rozwoju firmy. 

Odwaga w biznesie jest niejako wpisana w DNA przedsiębiorcy

Zacznę trochę przekornie. Jeśli chcesz stabilności i pewności, że zawsze wszystko się uda, żeby każdy Twój dzień, miesiąc, rok wyglądał tak samo… to nie wybieraj prowadzenia własnego biznesu. Tylko wybierz po prostu bezpieczny etat.

Bo rozwój biznesu bez odważnych działań i odrobiny ryzyka jest praktycznie niemożliwy. Wchodząc na tę drogę, trzeba zaakceptować fakt, że nie ma 100% gwarancji, co do rezultatów. Nigdy nie wiesz na pewno, czy udział w danym kursie to będzie opłacalna inwestycja, czy Twoja oferta się dobrze sprzeda itd. Można oczywiście to ryzyko minimalizować w świadomy sposób, ale nie da się go zredukować do zera.

Doskonale znam to uczucie braku pewności. Na swojej drodze skalowania biznesu online podjęłam szereg odważnych decyzji. Co do których nie byłam przekonana, że mi się uda i to się opłaci. Bałam się, podejmując te decyzje i nie zawsze byłam na nie gotowa. Większość z nich było bardzo dobrych, choć zdarzyły się też nietrafione, o czym opowiadałam, m.in. w odcinku o mojej historii rozwoju biznesu online.

Jednak wiem, że gdybym nie podejmowała odważnych działań, nie byłabym w tym miejscu, w którym jestem teraz.

Dlatego uważam, że odwaga w biznesie jest niezbędna na każdym etapie jego rozwoju

Owszem, być może na początku potrzebujesz jej najbardziej. Zwłaszcza jeśli masz za sobą wiele prób osiągnięcia jakiegoś rezultatu i do tej pory Ci się to nie udawało. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim zidentyfikować błędy, przez które Twój biznes stoi w miejscu. A następnie odważyć się na zmianę działania czy inwestycje, aby ruszyć dalej.

Natomiast z biznesem nie jest tak, że w pewnym momencie już wszystko jest załatwione i idealne. Jeśli chcesz rzeczywiście osiągać przełomowe wyniki, to zawsze będzie coś do zrobienia czy ulepszenia. Dlatego odwaga w biznesie jest Ci potrzebna na każdym kroku.

I jeśli obserwujesz mnie od dłuższego czasu, to może zauważyłaś, że ja ciągle wprowadzam jakieś zmiany. Jednak nie robię tego po to, aby po prostu coś zmieniać.

Tylko dlatego, że non stop się rozwijam, jako przedsiębiorca i świadomie dążę do tego, co jest moim celem, czyli biznesu online, który jest skalowalny i niezależny od mojego czasu. Który daje mi coraz więcej radości, wolności i pieniędzy, przy coraz mniejszym nakładzie mojej pracy. 

Taka jest moja wizja rozwoju biznesu, do której sukcesywnie się przybliżam. A to by nie było możliwe bez podejmowania odważnych decyzji i modyfikacji moich działań.

Tylko jak znaleźć w sobie tę odwagę? Jak wzbudzić w sobie tę chęć, żeby jeszcze raz zaryzykować?

Na czym tak naprawdę polega odwaga w biznesie?

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jaki sposób podejmujemy decyzje. Bo istnieje zasadnicza różnica między odwagą a bezmyślnością.

Moim zdaniem ODWAGA w biznesie oznacza przemyślane działanie i świadome minimalizowanie ryzyka. Jest to podejmowanie decyzji, które mogą być krokiem milowym dla Ciebie i Twojej firmy (mimo że nie czujesz się w pełni gotowa).

Z kolei BEZMYŚLNOŚĆ, według mojej biznesowej definicji, jest gorączkowym łataniem dziur przypadkowymi rozwiązaniami. To podejmowanie decyzji na zasadzie „a, spróbuję”. Nie wiem dokładnie, czy tego potrzebuję, czy to mi pomoże, czy pracuję z właściwą osobą… ale spróbuję, może się uda.

Tutaj nasuwa mi się takie przemyślenie, że z jednej strony przedsiębiorcy narzekają, że jest coraz trudniej o klientów w biznesie online. I ludzie mniej chętnie kupują.

Jednak z drugiej strony to dobrze, że bardziej świadomie podejmujemy decyzje. Sprawdzamy różne opcje i dokładnie zastanawiamy się przed zakupem, np. jakiegoś programu lub szkolenia.

  • Czy tego najbardziej potrzebuję na obecnym etapie? 
  • Czym to się różni od tego, czego już być może próbowałam? 
  • Jakie to ma szanse się u mnie sprawdzić? 
  • Dlaczego właśnie tę osobę mam wybrać? 
  • Czy ufam tej osobie i jak ona się wyróżnia wśród innych?

To są bardzo świadome i rozsądne pytania, które warto sobie zadać przed podjęciem jakiejkolwiek odważnej decyzji. I do tego właśnie Cię zachęcam.

 

Odwaga w biznesie to mądre podejmowanie decyzji, bazujące na Twoich kryteriach

Jak już wspomniałam, ryzyko jest nieodłącznym elementem prowadzenia firmy i nie da się go całkowicie uniknąć. Najważniejsze, aby nie działać bezmyślnie, na chybił-trafił.

Wszystkie odważne decyzje, które podejmuję w swoim biznesie online, mam dobrze przemyślane. Chociaż niektóre z nich są bardzo ryzykowne, robię to z pełną świadomością.

Na przykład ostatnio wycofałam program AFP, który stworzyłam w 2020 r. i przez niemal 4 lata stanowił ogromną część moich przychodów. Była to moja pierwsza oferta grupowa, która pomogła mi skalować biznes i mocno przyczyniła się do zwiększenia rozpoznawalności mojej marki. To kawał mojej historii, w którą włożyłam serce. Po 4 edycjach tego programu miałam ponad 100 zadowolonych klientek i dziesiątki opinii dające świadectwo świetnych rezultatów.

Natomiast myślę, że na tym polega odwaga w biznesie. Żeby puścić coś, co ma sprawdzoną formułę, masę materiałów, dzięki czemu uruchomienie kolejnej edycji byłoby super łatwe. 

Jednak podjęłam tę odważną decyzję, żeby AFP wycofać, nie dlatego, że miałam taki kaprys. Tylko widzę, czego potrzebują teraz moje klientki oraz co jeszcze mogę ulepszyć, aby dać im odpowiednie wsparcie. 

Mimo że program AFP był świetny w poprzednich latach, to obecnie już nie jest najlepszym rozwiązaniem, które mogę zaoferować. I nie do końca jest spójny ze mną. Bo wiem, jak ja się rozwinęłam od momentu, kiedy ten program powstał i w jaki sposób zmieniła się też wizja mojego biznesu. No i tak intuicyjnie miałam ochotę zamknąć AFP, jednak trochę się z tą decyzją bujałam, aby wszystko sobie dobrze przemyśleć i skalkulować.

Bo odwaga w biznesie to jest właśnie łączenie strategii i mentalności

Trzeba brać pod uwagę twarde dane, solidne powody, ale jednocześnie warto słuchać też swojej intuicji. 

Ja tak podejmuję wszystkie moje odważne decyzje. Zamknięcie programu AFP to jeden z przykładów, ale oczywiście mam ich znacznie więcej.

Inwestowałam duże pieniądze w rozwój osobisty i mojego biznesu, zanim jeszcze byłam na to gotowa. Zmieniałam wielokrotnie strategię, kiedy tylko czułam, że się zdezaktualizowała. Burzyłam swój model biznesowy i budowałam go na nowo, np. rezygnując z klientów indywidualnych i zaczynając skalować przychody właśnie programem AFP. Coraz autentyczniej działałam w sieci, uczyłam się jak najlepiej wykorzystywać swoje mocne strony i nie porównywać się z innymi. Zaczęłam intensywnie rozbudowywać mój team, chociaż to spowodowało wzrost kosztów.

Wszystkie decyzje były odważne i w jakimś stopniu ryzykowne. A jednocześnie konieczne, aby zachować spójność z wizją rozwoju mojego biznesu.

Tego samego chciałabym też dla Ciebie. Abyś zrozumiała, że odwaga w biznesie, to nie jest bezmyślne podążanie za swoimi „zachciewajkami”, oczekiwaniami innych, ani też wchodzenie znowu do tej samej rzeki.

Twoim kompasem do podejmowania decyzji jest wizja rozwoju Twojego biznesu

Tymczasem my często kierujemy się nie tym, co trzeba. Zamiast skupić na swojej wizji, oglądamy się na konkurencję, słuchamy rad biznesowych guru czy tego, co powie mąż lub koleżanka. Sugerujemy się jakimiś zewnętrznymi czynnikami, a nie tym, czego tak naprawdę chcemy i potrzebujemy. Czasami nawet w ogóle nie mamy swojej wizji skalowalnego biznesu. Patrzymy na przeszłość, a nie w przyszłość. Przez to podejmujemy bezmyślne działania, które prowadzą donikąd.

Natomiast głównym kryterium podejmowania odważnych decyzji powinno być to, czego TY chcesz od swojego biznesu.

Między innymi, właśnie z tego powodu zdecydowałam się odpuścić program AFP, chociaż był świetny pod kątem wiedzy. Tylko co z tego, skoro czułam, że to za mało? Co prawda dla wielu moich klientek takie wsparcie było wystarczające, czego dowodem są dziesiątki pozytywnych opinii. Jednak nie dla wszystkich.

A moją misją jest to, żeby 100% moich klientek miało przełomowe i trwałe wyniki, więc non stop szukam narzędzi, które mogą im w tym pomóc. 

Ostatnio zostałam certyfikowanym coachem i przeszłam także moduł coachingu grupowego. Bo chciałam zdobyć kompetencje, których potrzebowałam, aby zaoferować jeszcze lepsze i kompleksowe wsparcie moim klientkom.

Odważne decyzje powinny nas przybliżać do realizacji celu (a nie od niego oddalać)

Dlatego zastąpiłam AFP programem EKSPANSJA, czyli głębokim procesem szkoleniowo-coachingowym. W którym łączę te metody i moje obszary geniuszu dla jak najlepszych efektów uczestniczek. 

I co ważne – będziemy pracować w kameralnej, intymnej grupie. To też jest bardzo duża zmiana w stosunku do programu AFP, gdzie w każdej edycji było 30-50 kobiet. W przypadku tak dużej liczby osób, nasze sesje nie były tak efektywne, jak mogłyby być.

Natomiast, kiedy grono jest małe, jednorodne i stałe, mam możliwość rzeczywiście indywidualnie pomagać każdej uczestniczce. Ponadto mogę tak prowadzić grupę, aby dziewczyny też ze sobą współpracowały i pomagały sobie nawzajem. A teraz już wiem, jak to zrobić. 

Bardzo spodobało mi się porównanie, którego użyła prowadząca podczas Akademii Coachingu, że coaching wprowadzamy wtedy, kiedy klient ma już około 80% wymaganej wiedzy w danym obszarze.

Jeśli przykładowo, bierzesz udział w jakimś kolejnym kursie na temat sprzedaży online i wciąż nie masz satysfakcjonujących wyników, to niekoniecznie chodzi tu o braki w teorii. Bo potrzebną wiedzę już pewnie masz. Prawdopodobnie problem tkwi w dostosowaniu szkolenia do Twoich potrzeb, no i w Twojej mentalności. 

W takim przypadku pomocne może być wejście właśnie w pracę bardziej coachingową, abyś mogła określić swoje indywidualne cele i dostosować je do siebie oraz swojego biznesu. Mogę Ci w tym pomóc w programie EKSPANSJA, więc jeśli czujesz się na to gotowa – serdecznie zapraszam Cię do aplikowania.

Prawdziwa odwaga w biznesie polega na tym, że Ty przede wszystkim ufasz sobie

Oczywiście, po drodze pewnie zdarzą się potknięcia, które mogą chwilowo zachwiać Twoją wiarę. Z tym że właśnie po to są długofalowe programy, zmieniające trwale myślenie z wykorzystaniem narzędzi coachingowych, abyś w takim zwątpieniu długo nie trwała. I potrafiła szybko wrócić na właściwą ścieżkę.

Dlatego program EKSPANSJA kieruję do właścicielek biznesów online, które wierzą w swój potencjał i to, że dadzą radę. Bo nie jest w moim interesie, aby do tego procesu dołączały kobiety jeszcze na to nie gotowe. Czy też potrzebujące czegoś innego, niż ja im mogę zaoferować.

Tylko zobacz, ja mogę Ci pomóc zacząć wierzyć, że dasz radę z pełną mocą i odwagą rozwijać swój biznes. Nawet jeśli Tobie takiej wiary brakuje. Mogę Cię wspierać w odkrywaniu najlepszej dla Ciebie ścieżki skalowania biznesu. 

Jednak nie jestem w stanie wykonać za Ciebie całej pracy, która Cię do tego doprowadzi.

Tutaj jest właśnie potrzebna Twoja odwaga w biznesie.

Do tego, abyś:

  • po pierwsze – zrozumiała, że nie ma gotowego szablonu, który na pewno u Ciebie zadziała,
  • po drugie – wykorzystywała dostępne możliwości i zwiększała swoje szanse na sukces, ucząc się od osób, które są dla Ciebie wzorem, mają podobne modele biznesowe, z których wartościami rezonujesz.

Odwaga jest kluczowa, by znaleźć własną drogę rozwoju biznesu

Dlatego warto odejść od schematów i oczekiwania, że ktoś z zewnątrz dostarczy Ci gotowe rozwiązania. Trzeba przede wszystkim zaufać sobie! Znaleźć własne sposoby na rozwój firmy i dostosować je do indywidualnych kryteriów, mocnych stron, potrzeb oraz zasobów.

Właśnie tak zaprojektowałam program EKSPANSJA, abyś Ty odkryła SWOJE rozwiązania w każdym z obszarów, które według mnie są kluczowe do skalowania biznesu online. Zarówno w tych strategicznych, jak i mentalnych.

W programie EKSPANSJA pomogę Ci odkryć Twoją indywidualną drogę rozwoju biznesu. Nie szablonowe metody, schematy czy teorię, bo to już pewnie masz. Oczywiście będę Cię przez ten proces prowadzić i wspierać, ale najważniejsze, aby to były TWOJE (a nie moje) rozwiązania.

Bo właśnie znalezienie tej innowacyjnej i spersonalizowanej ścieżki – to jest prawdziwa odwaga w biznesie

I wiem, że skorzystanie z gotowego schematu, magicznej formuły na sukces, może być kuszące. Jednak radzę Ci uważać na osoby, które mówią, że ich metody na pewno się u Ciebie sprawdzą. 

Jasne, możesz dostać gwarancję satysfakcji, polegającą na tym, że jeśli nic nie wyniesiesz z danego programu, to pieniądze zostaną Ci zwrócone. Ale obiecywanie, że czyjaś metoda zapewni Ci w 100% świetne wyniki, jest po prostu nieetyczne. Jeśli coś takiego usłyszysz, to powinna Ci się pojawić flaga ostrzegawcza. A najlepiej uciekaj, gdzie pieprz rośnie.

Żaden uczciwy i odpowiedzialny mentor czy mentorka nie zagwarantuje Ci, że jego/jej rozwiązanie z pewnością u Ciebie zadziała. 

Bo każdy ma unikatowe mocne strony i zasoby, swojego idealnego klienta, swoje oferty, sposoby współpracy i komunikacji z klientami. Dlatego czyjaś strategia nie zapewni Ci przełomowych wyników. Potrzebujesz znaleźć własne dźwignie skalowania biznesu.

A kolejnym minusem bazowania na gotowych schematach jest to, że Twoim dominującym stylem będzie NAŚLADOWANIE, a nie INNOWACJA. A to jest reaktywny, a nie kreatywny rozwój biznesu. Bo cały czas będziesz kopiować coś, co już ktoś wymyślił.  

Natomiast to odwaga w biznesie, zaufanie do siebie, śmiałe przełamywanie schematów pomogą Ci być prawdziwą Królową Swojego Biznesu. Zostać LIDERKĄ w swojej branży, a nie tylko dobrą naśladowczynią.

Program EKSPANSJA jest właśnie dla takich kobiet. Wizjonerek, które chcą przecierać nowe szlaki, tworzyć innowacyjne rozwiązania, jakich jeszcze nie ma na rynku. Bez oglądania się na to, co robi konkurencja.

Jak odważnie skalować biznes, aby zyskać więcej wolności, radości i pieniędzy?

Ja mam takie podejście, że w rozwoju biznesu najważniejsza jest kreatywność.

A wszelkie formuły, szablony, check-listy są po to, aby zasilić Twój mózg w możliwości i pomóc Ci połączyć odpowiednie kropki. Przydają się także później, gdy już wymyślisz swoje kreatywne rozwiązania, żeby wszystko dobrze i sprawnie funkcjonowało. Abyś mogła stale usprawniać działania i pomnażać swój wpływ.

Natomiast nie osiągniesz prawdziwych przełomów w biznesie, pracując tylko na cudzych schematach. Owszem, w ten sposób możesz zyskać przyzwoity poziom i stać się bardzo dobrym naśladowcą

Jednak według mnie to bardzo ryzykowna strategia, biorąc pod uwagę fakt, że w biznesie online jest coraz większy tłok. A pływając w tzw. czerwonym oceanie, w którym jest wielu świetnych naśladowców, będziesz z nimi konkurować o te same zasoby. I ciągle walczyć o każdy kawałek kurczącego się rynku. 

Dlatego w programie EKSPANSJA proponuję Ci szukanie Twojej nowej drogi – Twojego Blue Ocean Strategy, gdzie konkurencja nie istnieje

Myślę, że teraz lepiej rozumiesz, dlaczego odwaga w biznesie jest kluczowa. Mam też nadzieję, że zainspirowałam Cię do podejmowania odważnych działań i poszukiwania własnego sposobu na kreatywny rozwój Twojej firmy. Abyś mogła zbudować skalowalny biznes, który jest opłacalny i niezależny od Twojego czasu. Nie tylko po to, aby zarabiać więcej, ale także zmieniać na lepsze życie swoje i swoich klientów.

A jeśli czujesz, że program EKSPANSJA jest dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby rozwinąć skrzydła i w pełni wykorzystać swój potencjał, z całego serca Cię do niego zapraszam! Zaufaj sobie i podejmij odważną decyzję, czy chcesz do nas dołączyć.

Naszą roczną głęboką podróż zaczynamy już 13 grudnia i jeśli EKSPANSJA Cię woła, nie zwlekaj z wypełnieniem aplikacji. A warto się pospieszyć, bo obowiązuje limit miejsc.

Jeszcze na zakończenie przytoczę cytat, który pojawił się już w odcinku o mentalnym przygotowaniu do budowania skalowalnego biznesu online, ale świetnie pasuje także tutaj.

The master has failed more times, than the beginner has even tried

I z taką refleksją Cię zostawię – czy chcesz być wiecznie początkującą, czy mistrzynią?

Dziękuję Ci za dzisiaj. Jeśli ta opowieść była dla Ciebie wartościowa czy też chciałabyś się podzielić swoimi odważnymi decyzjami w biznesie, będzie mi miło, jak zostawisz komentarz na Instagramie lub pod filmem na YT.

Zachęcam Cię także do subskrypcji mojego kanału na YouTube i podcastu Mały biznes, wielkie efekty, aby nie ominęły Cię kolejne odcinki.

Jesteś gotowa na prawdziwą EKSPANSJĘ biznesu?

Chcesz rozwijać skalowalny biznes online idealnie dopasowany do Ciebie?

Jesteś gotowa na prawdziwe przełomy w Twoim biznesie?

Zapraszam Cię do programu szkoleniowo-coachingowego EKSPANSJA!

To głęboka roczna podróż dla wizjonerek, które chcą świadomie i kreatywnie budować skalowalny biznes online, dający więcej wolności, radości i pieniędzy.

Justyna Stańska
produkty online

Zacznij odważnie promować swoje oferty online!

Pobierz ściągawkę z 15 pomysłami, które pomogą Ci sprzedawać codziennie, bez wyczerpujących kampanii. Z lekkością i bez poczucia wciskania!

Zamów powiadomienia o nowych odcinkach podcastu „Mały biznes, wielkie efekty”

Co 2 tygodnie znajdziesz w nim nowy odcinek z wiedzą, inspiracją lub konkretną strategią, która pomoże Ci zrozumieć, jak Ty też możesz prowadzić świetnie zarabiający na siebie biznes.

Nawet jeśli (tak jak ja) jesteś normalną dziewczyną bez 50 000 followersów.

 

Kliknij i posłuchaj
na Apple Podcast

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Kliknij i posłuchaj na YouTube

Kliknij i posłuchaj na Spreaker

Kliknij i posłuchaj na Empik Go

Kliknij i posłuchaj na Podcast Addict