„Czarne Łabędzie” a biznes online, czyli jak działać w czasach niepewności

Jak działać w czasach niepewności, kiedy tuż za granicami naszego kraju trwa wojna ukraińsko-rosyjska? W tym odcinku podcastu przedstawię Ci kilka moich przemyśleń i wskazówek, o czym warto pomyśleć. I co w sobie ugruntować, żeby z wielką wiarą wrócić w pełni do swojego biznesu.

 

Zapraszam!

 

„Czarne Łabędzie” to coś zupełnie nieprzewidywalnego, co może zachwiać obecną sytuacją – gospodarczą, społeczną itd. Jak działać w czasach niepewności, gdy nie mamy żadnej gwarancji, że nasze wcześniej zaplanowane oferty, czy akcje promocyjne ujrzą w ogóle światło dzienne? Czy da się w ogóle przygotować na takie nieprzewidywalne sytuacje?

 

4 ogólne zasady stabilnego biznesu, które pomogą Ci działać w czasach niepewności

 Niestety, żyjemy w takich czasach, gdzie tych „Czarnych Łabędzi” jest coraz więcej! W 2020 roku wybuchła pandemia COVID-19, obecnie trwa wojna na Ukrainie… Sama nie spodziewałam się, że dojdzie aż do tego!

Dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć swój biznes, aby nadal móc działać w czasach niepewności. Oto 4 zasady, które warto zastosować.

1. Zaakceptuj, że reakcje ludzi mogą być inne niż Twoje i obowiązująca narracja

Nie każdy w ten sam sposób odbiera daną sytuację i ludzie mogą na nią reagować zupełnie inaczej. Akceptując ten fakt, uświadamiamy sobie, że wciąż są osoby potrzebujące tego, co robimy w naszym biznesie. Ludzie stale mają wiele problemów, które nasze oferty mogą pomóc rozwiązać. Te problemy nie znikają mimo tego, że pojawił się „Czarny Łabędź” np. wybuch wojny!

2. Zadbaj o poduszkę finansową, która pozwoli Ci działać w czasach niepewności

Idealnie byłoby mieć zabezpieczenie finansowe na pokrycie minimum 6-miesięcznych kosztów działania biznesu.

Jeżeli nie masz takiej poduszki finansowej, to niezwykle istotne, żeby zacząć ją tworzyć. Zacznij, nawet teraz, odkładać pewien procent swoich dochodów na ten cel.

Natomiast, jeśli nie jesteś w stanie obecnie nic odłożyć, to pamiętaj, że zawsze masz opcje awaryjne, np. zawieszenie działalności gospodarczej.

3. Stwórz plan na wypadek wystąpienia „Czarnych Łabędzi”

Pamiętaj o tym, żeby nie nakręcać się negatywnie w trudnych sytuacjach. Czasami nasze myśli galopują, zagłębiają się bardzo w jakiś wyjątkowo czarny scenariusz i myślimy, że to będzie koniec świata. Tymczasem zawsze można przygotować sobie awaryjny plan, jak działać w czasach niepewności, aby być, choć częściowo, przygotowanym.

Można stworzyć taki scenariusz na wypadek, gdyby np. wojna była kontynuowana przez dłuższy czas.

 • Zastanów się, jak to wpłynie na Twoją działalność w perspektywie miesiąca, 3 miesięcy itd.?
 • Jaka jest wersja optymistyczna, pesymistyczna i najbardziej realna?
 • Co zrobisz w każdej z tych wersji?

Samo spisanie tego i uświadomienie sobie, że masz różnego rodzaju ścieżki postępowania, może Ci się bardzo przydać w nieprzewidywalnych sytuacjach.

4. Ugruntuj się w „tu i teraz”

Jako ludzie mamy tendencję do zamartwiania się. Warto jednak zaakceptować to, że na wiele rzeczy po prostu nie mamy wpływu.

Mamy za to wpływ na „tu i teraz” – na nasze reakcje odnośnie tego, co się dzieje. I na tym się skupmy!

 

Jak promować swój biznes i skutecznie działać w czasach niepewności?

Tutaj też mamy kilka uniwersalnych zasad, których warto się trzymać.

1. Zbuduj stabilny model biznesowy i przewidywalne przychody

Gonienie za bieżączką jest bardzo krótkotrwałym rozwiązaniem. Co z tego, że zabezpieczasz swoje przychody w marcu, kiedy w maju znowu będziesz się martwić, skąd wziąć klientów?

Właśnie teraz jest odpowiedni moment, aby zbudować skalowalny model biznesowy, który zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe w każdej sytuacji.

Jeśli jeszcze nie udało Ci się tego zrobić, to zapraszam do Klubu 10K, gdzie (z moim wsparciem) zaczniesz działać w kierunku doprowadzenia swojego biznesu do stabilnych przychodów 10 tys. złotych miesięcznie lub więcej.

A jeżeli jednak wolisz pracować samodzielnie w tym obszarze, to polecam bardzo wartościowy kurs Strategic Business Upgrade.

2. Wybierz właściwy segment klienta

Zadbaj o komunikację z odpowiednimi odbiorcami. Kieruj swój przekaz do klienta, dla którego bardzo ważne jest, żeby rozwiązać swoje problemy – niezależnie od okoliczności.

3. Przyjrzyj się strukturze kosztów

Zastanów się:

 • Czy nie marnujesz gdzieś swoich pieniędzy?
 • Czy nie powinnaś zredukować jakichś kosztów?
 • Czy możesz lepiej wykorzystywać potencjał swojej Wirtualnej Asystentki
 • Być może potrzebujesz teraz zrezygnować z jakiejś subskrypcji, którą masz i ograniczyć liczbę rzeczy, z których korzystasz?

  Jeśli chcesz płynnie działać w czasach niepewności, to świadome zarządzanie swoimi finansami jest szczególnie istotne.

  4. Dostosuj kampanie – działaj kontekstowo

  Co zrobić, jeżeli miałaś zaplanowane akcje sprzedażowe? Podejścia są różne.

   Część moich klientek kontynuuje zaplanowane działania, a inne wstrzymały lub przełożyły kampanie na bardziej odpowiedni moment. Nie oceniam żadnego z tych sposobów, bo wiem, że trzeba zawsze postępować w zgodzie ze sobą.

   Jeśli nie czujesz się na siłach aktywnie działać w czasach niepewności i prowadzić kampanię, to rzeczywiście należy ją wstrzymać. Natomiast wiem, że nawet po krótkiej rozmowie, można zupełnie zmienić swoje postrzeganie.

  Jeżeli jednak zdecydujesz się kontynuować kampanię sprzedażową, polecam przede wszystkim działanie kontekstowe. Zrezygnuj ze sztywnej struktury i elastycznie dostosuj działania do okoliczności.

  Codziennie zadawaj sobie pytania:

  • dlaczego to ważne, żeby Twoja oferta ujrzała światło dzienne;
  • czemu istotne jest, żebyś pomagała swoim klientom właśnie teraz;
  • jak w kontekście tego, co się dzieje, Twoja oferta jest ważna dla klientów?

  Odpowiedzi na te pytania, pomogą Ci skutecznie działać w czasach niepewności i dostosować sposób prowadzenia kampanii do aktualnej sytuacji.

  5. Sprzedaż = pomaganie!

  Pamiętaj, że Twoja pomoc to nie tylko szykowanie paczek, robienie przelewów na akcję humanitarną, czy przyjmowanie uchodźców pod swój dach.

  Pomaganie to również sprzedaż! Pomagasz w ten sposób swoim klientom, a w przypadku branży B2B – także pośrednio ich klientom!

   

  Możesz odważnie działać w czasach niepewności i rozwijać swój biznes niezależnie od okoliczności!

  Gospodarka to system naczyń połączonych. Dlatego nie poddawajmy się i działajmy dalej. Bo im silniejsza będzie gospodarka, tym będzie lepiej dla wszystkich.

  Nie zapominaj też o wdzięczności! 

  Osobiście jestem bardzo wdzięczna za mój biznes online! Ponieważ pozwala mi na większą niezależność. W biznesie online możesz pracować praktycznie z dowolnego miejsca na świecie.

  Pamiętaj także, że zawsze możesz coś zmienić. To Ty kreujesz swoją rzeczywistość! Masz wpływ na to, co myślisz! A z kolei myśli wpływają na Twoje działania.

  Każdy kryzys jest okazją do tego, aby wyjść z niego mocniejszym.

  Na ten moment być może wstrzymał Ci się świat. Natomiast może to być szansa, żeby doprecyzować ważne rzeczy dla Twojego biznesu. Nie tylko po to, aby efektywnie działać w czasach niepewności, ale zawsze – niezależnie od okoliczności.

  Jeśli potrzebujesz mojego wsparcia, to zapraszam Cię serdecznie do Klubu 10K, w którym doprowadzisz swój biznes online do stabilnych przychodów na poziomie 10 tysięcy złotych miesięcznie lub więcej. Małymi krokami będziesz pracować nad biznesowymi priorytetami, które mają największe przełożenie na Twoje wyniki.

  Dołącz do Klubu 10K – zadbaj o opłacalność swojego biznesu oraz siłę Twojego marketingu i sprzedaży. Zacznij działać już dzisiaj!

  Mam nadzieję, że zasady, o których dzisiaj opowiedziałam, pomogą Ci lepiej i skuteczniej działać w czasach niepewności. I w takim poczuciu, że chcesz to robić, a nie, że musisz.

  Jeśli masz ochotę podzielić się ze mną swoimi przemyśleniami, możesz to zrobić np. na moim Instagramie. Zachęcam Cię też do subskrypcji mojego kanału na YouTube i podcastu Mały biznes, wielkie efekty, gdzie znajdziesz wiele inspiracji, jak rozwijać swój biznes z pełną mocą! 

   

  Chcesz rozwijać opłacalny biznes online

  niezależnie od okoliczności?

  Dołącz do Klubu 10K i doprowadź swój biznes online do stabilnych przychodów na poziomie 10 tys. złotych miesięcznie lub więcej!

  Przestań się uczyć, a zacznij działać metodą małych kroków nad tym, co naprawdę ma znaczenie dla Twoich wyników.

  Zadbaj o biznesowe priorytety, czyli opłacalność biznesu oraz siłę Twojego marketingu i sprzedaży.

   

  italiana ebook postaw na maila w biznesie online
  Justyna Stańska
  produkty online

  Zacznij odważnie promować swoje oferty online!

  Pobierz ściągawkę z 15 pomysłami, które pomogą Ci sprzedawać codziennie, bez wyczerpujących kampanii. Z lekkością i bez poczucia wciskania!

  Zamów powiadomienia o nowych odcinkach podcastu „Mały biznes, wielkie efekty”

  Co 2 tygodnie znajdziesz w nim nowy odcinek z wiedzą, inspiracją lub konkretną strategią, która pomoże Ci zrozumieć, jak Ty też możesz prowadzić świetnie zarabiający na siebie biznes.

  Nawet jeśli (tak jak ja) jesteś normalną dziewczyną bez 50 000 followersów.

   

  Kliknij i posłuchaj
  na Apple Podcast

  Kliknij i posłuchaj na Spotify

  Kliknij i posłuchaj na YouTube

  Kliknij i posłuchaj na Spreaker

  Kliknij i posłuchaj na Empik Go

  Kliknij i posłuchaj na Podcast Addict